MArekQla
MArekQla.blog.interia.pl
Powrót

GAZETA WYBORCZA O SZPITALU W BLACHOWNI

14 listopad 2012
Szpital w Blachowni: starostwo pozbywa się dzierżawcy

Cezary Skrzypczyński miał prowadzić placówkę w Blachowni przez 30 lat, ale po 3,5 roku powiat częstochowski powiedział dość. Dzierżawca ma zwrócić szpital starostwu za rok "w stanie niepogorszonym".

Umowa dzierżawy zawiera zapis, że wypowiedzenie w trybie 12-miesięcznym wolno złożyć obu stronom i nie są przy tym zmuszone do zapłaty kar umownych.
To oznacza, że Cezary Skrzypczyński poprowadzi szpital w Blachowni tylko do końca listopada 2013 r. Zarząd powiatu zastrzegła sobie zarazem prawo zmiany trybu, gdyby np. dzierżawca nie zapłacił czynszu za dwa miesiące albo gdyby prokuratura potwierdziła stawiane mu zarzuty.
Co do płacenia, zdarzało się, że czynsz wpływał nieregularnie, ale za to z odsetkami. Co do prokuratury, to sprawdza ona zgłoszone jej przez starostwo podejrzenie, że Skrzypczyński, przystępując do przetargu, nie miał kwoty 21 mln zł, którą zadeklarował na inwestycje.
- Czyli poświadczył nieprawdę w celu uzyskania zamówienia publicznego - wyjaśnia wicestarosta Janusz Krakowian. - Wiem, że śledztwo w tej sprawie się toczy. Początkowo prokuratura odmówiła przeprowadzenia go: twierdziła, że nie ma narzędzi do sprawdzenia wiarygodności finansowej dzierżawcy. Ale odwołaliśmy się do sądu i nakazał on prokuraturze wszcząć postępowanie. Przecież kto jak kto, ale ona ma możliwość skontrolowania, jakim pan Skrzypczyński dysponował majątkiem, przystępując do przetargu.
Harmonijna współpraca Skrzypczyńskiego z powiatem zakończyła się w lipcu ub. roku. Właśnie wtedy dzierżawca skorzystał z pretekstu, jakiego dostarczyła mu "Solidarność" - bo to ona zaskarżyła uchwałę rady powiatu likwidującą w Blachowni szpital publiczny. Ostatecznie NSA uznał uchwałę za nieważną, a to - zdaniem Skrzypczyńskiego - za jednym zamachem unieważniło umowę dzierżawy tego, co po szpitalu zostało. Wobec tego niech powiat zapłaci określone umową (tą nieważną) odszkodowanie w wysokości 10 mln zł i weźmie sobie szpital z powrotem.
- Mieliśmy nadzieję, że da się polubownie to załatwić, że wzajemnie się rozliczymy (proponowaliśmy wspólną komisję, która tego dokona, złożoną m.in. z biegłych) i na tym się rozstaniemy - mówi wicestarosta Krakowian. - Pan Skrzypczyński nie rozliczył się z nami do dziś. W zasadzie nie zareagował na nasze próby dogadania się. Za to wytoczył nam dwa procesy: o zmianę warunków umowy dzierżawnej, a potem o unieważnienie jej w ogóle.
Powoływał się przy tym na wyrok NSA. Oba pozwy sąd oddalił. W uzasadnieniu podał, że uchwała o likwidacji SP ZOZ zapadła w 2009 r., ale umowę dzierżawy podpisano wcześniej, w 2008 r. Nie jest ona zatem bezpośrednim skutkiem uchwały unieważnionej przez NSA, czyli zachowuje ważność.
- Jednocześnie sąd zobowiązał nas do zawarcia ugody - dodaje Krakowian. - Niestety, propozycje dzierżawcy w tym względzie są absurdalne: sprzedać szpital, z uzyskanych pieniędzy przekazać panu Skrzypczyńskiemu 6 mln zł (twierdzi, że takie koszty poniósł), a jeżeli nie będzie kupca, oddać mu szpital za darmo.
Dlaczego wobec powyższego dopiero teraz wypowiedziano umowę? Gdyby zarząd powiatu zrobił to w lipcu 2011 r., dziś byłoby już po problemie. Wicestarosta tłumaczy, że powody były dwa. Po pierwsze, powiat chciał uniknąć przestojów w pracy placówki. A te wydawały się nieuniknione: trzeba by było wybrać w przetargu nowego dzierżawcę, NFZ musiałby rozpisać nowy konkurs na kontrakty... W tym czasie szpitala nie miałby kto i za co prowadzić, trzeba by go było czasowo zamknąć.
Po drugie, Skrzypczyński...

więcej na:   http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,12851383, Szpital_w_Blachowni__ starostwo_pozbywa_sie_dzierzawcy.htmlStatystyki
Liczba osób które odwiedziły mojego bloga:
 
173611
Liczba osób które skomentowały mojego bloga:
 
614
Liczba osób które wpisały sie do Ksiegi Gosci:
 
1
O mnie
MArekQla
53
,
Blachownia
Słówko o mnie
Marek Kułakowski dyżur radnego pełnię codziennie pod nr tel. 601 50-20-22 lub w dniu sesji w Urzędzie Miejskim w biurze Rady Miejskiej
Zobacz mój profil
<< Wrzesień 2015
PonWtŚrCzwPiąSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Zobacz serwisy INTERIA.PL